Ćwiczenie zbiór wartości, czyli co jest ważne?

Odkryj w sobie, nazwij to co jest dla Ciebie ważne i na czym Ci zależy. Wykonaj ćwiczenie zbiór wartości i twórz życie takie jakie Ty chcesz.

Codziennie każdy nas dokonuje różnych wyborów.

Prawdopodobnie każdy z nas gdzieś pracuje, być może uczy się, po prostu gdzieś jest i współpracuje z ludźmi. Być może mamy swoich bliskich. Niektórzy są właścicielami firm, inni zatrudniają się u kogoś, pracujemy sami lub w zespołach. Być może spotykasz się i rozmawiasz ze swoimi klientami. Prezentujesz się wewnątrz lub na zewnątrz do poszczególnych osób lub innych firm. Może świadomie, bądź nieświadomie wybierasz konkretnych sprzedawców, producentów, ich produkty czy usługi. Patrzysz zazwyczaj wtedy na jakieś konkretne i indywidualne kryteria, które w danym czasie są dla Ciebie najważniejsze.

Co takiego jest dla Ciebie ważne w życiu?

A co takiego w pracy? Czy to są te same kryteria? Czym kierujesz się wybierając partnera czy szukając kolejnej pracy? Co sprawia, że idziesz ćwiczyć lub startujesz w zawodach? Z jakimi ludźmi lubisz pracować, z jakimi rozmawiać a jakich unikasz?

Zapraszam Ciebie do ćwiczenia, w którym spróbujesz wydobyć na powierzchnię odpowiedzi na powyższe pytania. Czyli w zgodzie z jakimi wartościami działasz, postępujesz, nawiązujesz relacje i komunikujesz się. Jak rozwiązujesz konflikty, współpracujesz, co Tobą kieruje kiedy dokonujesz wyboru, kiedy czegoś chcesz i czegoś szukasz?

Instrukcja do ćwiczenia

Po pierwsze. Celem ćwiczenia jest pomoc w wypracowaniu Twojego zbioru wartości, który będziesz mógł wykorzystywać jako wskazówkę i drogowskaz w czasie Twoich własnych wyborów. W czasie współpracy z innymi, w relacjach, wybierając usługi czy przyszłego pracodawcę. Ćwiczenie pozwoli Ci zrobić pierwszy krok, aby zwiększyć swoją samoświadomość.

Po drugie. Na kolejnej stronie znajdziesz listę przykładowych wartości, zdecydowanie polecam przejrzeć ją.

Po trzecie. Następnie zastanów się i wybierz te, które mają dla Ciebie największe znaczenie, są dla Ciebie ważne.

Po czwarte. Kiedy stworzysz swoją listę wartości, w kolejnym kroku uporządkuj je zgodnie z ważnością i wybierz 3 kluczowe. Na koniec wpisz je w poniższe pola.

Mój zbiór wartości

WSKAZÓWKA 1: Zaprezentowany zbiór wartości nie jest skończony, stąd też możesz śmiało pomyśleć o innych, które nie zostały tutaj zapisane.

WSKAZÓWKA 2: System wartości nie jest stały na całe życie. Zazwyczaj zmienia się wraz z tym jak sam bardziej siebie poznajesz i rozumiesz, jak rozwijasz się i zdobywasz kolejne doświadczenia życiowe.

WSKAZÓWKA 3: Jedyny sposób na to, aby efekt tego ćwiczenia przyniósł Tobie korzyści, to uznanie własnego systemu wartości i że wypracowany przez Ciebie zbiór będzie Twoim szefem.

Lista przykładowych wartości

Podsumowując ćwiczenie nie zapomnij zadać sobie poniższych pytań. Odpowiedzi najlepiej zapisz:

– Czego jestem świadoma/ świadomy teraz?
– Co odkrywam?
– Jak do tej pory mój zbór wartości był obecny w moim życiu?

Poniżej znajdziesz gotowy plik PDF z ćwiczeniem do pobrania.

Materiały
Ćwiczenie Mój zbiór wartości
Artykuł na blogu – Ćwiczenie Koło życia

Możesz wybrać dla siebie, bliskiej osoby.