Kolarski trening w kierunku większej kadencji

Kolarski trening w kierunku większej kadencji to według mnie jeden z ważniejszych aspektów kolarskich ćwiczeń na rowerze. W tym okresie treningowym jakim jest zima, zapraszam do ćwiczeń z kadencją. Dlaczego kadencja?

O optymalnej i komfortowej kadencji pedałowania słyszałem wiele, można ogólnie powiedzieć, że wśród amatorów kształtuje się ona na poziomie 80-90, ale już u zawodowców ten przedział jest znacznie wyżej, bo nawet na poziomie 100-110.

Dlaczego wyższa kadencja jest tak bardzo pożądana w kolarstwie?

Dlaczego warto ją trenować?

Plusy wyższej kadencji to przede wszystkim większa ergonomia wykorzystywania własnych zasobów. Oznacza to, że przy tej samej wartości generowanej mocy w trakcie pedałowania w znacznie mniejszym stopniu obciążamy własne mięśnie, a to z kolei chroni nas przed szybkim zmęczeniem nóg. Przy wyższej, wytrenowanej kadencji mięśnie szybciej się dotleniają i jest po prostu lepsza regeneracja.

Kolarski trening w kierunku większej kadencji to również pewne koszta jakie trzeba wnieść w związku z tym, że szybciej kręcimy. A to znaczy, że im szybciej nasze nogi kręcą, tym „szybciej” musi popracować nasze serce i oddech.

Ci co ze mną trenują, zauważyli już, że nauka i zmiana rytmu kręcenia na wyższy, wymaga czasu. Może to potrwać kilka tygodniu lub nawet miesięcy. Bo to po prostu proces tworzenia nowego nawyku a trening nowych nawyków tak jak w każdym aspekcie naszego życia wymaga od nas czasu, naszego zaangażowania, cierpliwości i wytrwałości.

Co dziś proponuję?

Zima to dobry okres na trening na poprawę kadencji. Zresztą, każdy czas jest dobry, bo tego typu ćwiczenia możesz wrzucić w strukturę prawie każdego treningu, np. w ramach rozgrzewki, treningu regeneracyjnego, „dłuższego” kawałka treningu związanego z kształtowaniem wytrzymałości tlenowej, interwałów na zadanej intensywności czy samego rozjazdu po treningu.

Na dziś taki pomysł:

10 min Rozgrzewka, CAD 80-90,

11 x 4 min Zbiór
{
1 min Strefa 2, CAD 100-115,
3 min Strefa 2, CAD 80-90
}

Reszta lekko.

Tego typu treningi zalecam wrzucać do swojego planu w zależności od doświadczenia i okresu przygotowań 1-2 razy w tygodniu. Daj sobie czas, pracuj z tygodnia na tydzień nad kadencją, a efekty pojawią się.

Pliki do pobrania
Trening w wersji dla Garmin (.fit) i Zwift (.zwo)

Możesz wybrać dla siebie, bliskiej osoby.