Ćwiczenie koło życia, czyli jak ruszyć z miejsca?

Jak odkryć czego chcę? A przyjrzeć się temu jak jest dziś?
Być może w życiu prywatnym, dookoła kolarstwa, sportu, pracy, domu?

Mam dla Ciebie ćwiczenie „Koło życia”, inaczej koło równowagi w życiu. Jest to ćwiczenie coachingowe i kto chce może je zrobić sam oraz dalej z nim pracować.

Często żeby „zobaczyć” siebie i swoje życie, potrzebujemy tzw. stopklatki, obrazu, nasz umysł uwielbia obrazy, stąd też w pracy często korzystam z tego ćwiczenia, aby pomóc klientowi zorientować się, w jakim miejscu znajduje się teraz i czego w ogóle chce.

1. W ćwiczeniu jakie proponuję, na kole jest 16 różnych obszarów życia, którym możesz się przyjrzeć. Jeśli dla Ciebie tych obszarów jest zbyt dużo, może są jakieś inne, ważniejsze obszary dla Ciebie, stwórz swoje koło, wymień, wyrzuć.

2. Narysuj swoje koło na kartce lub jeśli chcesz skorzystaj z przygotowanego przeze mnie pliku, jest do pobrania na samym dole tego artykułu, gotowy do wydrukowania.

3. Teraz kolejno zatrzymaj się przy każdym z obszarów i oceń: na ile w danym momencie swoje życia jesteś zadowolony z danego obszaru. Wykorzystaj skalę punktów od 1 do 10, gdzie 1 – nie jesteś zadowolony, tutaj potrzebna jest Twoja uwaga, 10 – jesteś zadowolony. Po wybraniu punktów, postaw kropkę na linii obszaru.

4. Kiedy ocenisz wszystkie obszary własnego życia, połącz kropki.

5. Następnie popatrz na swoje koło życia i zadaj sobie kolejno pytania, udziel odpowiedzi i koniecznie je zapisz:

+ Co odkrywasz po tym ćwiczeniu?

+ Które obszary wymagają Twojej uwagi?

+ Który obszar życia wpływa niekorzystnie na inne? np. panowanie nad stresem, emocjami być może przekłada się negatywnie na Twoje zdrowie, relacje, rodzinę, radość z życia, itd.

+ Nad którymi obszarami od dziś chcesz się skupić i zacząć działać, aby Twoje życie było takie jakie chcesz? np. żeby było szczęśliwe i prawdziwe, spójne z Tobą.

+ Wybierz maksymalnie 1-2 obszary do zmiany, nie chwytaj się za więcej, każda zmiana do zmiana własnych nawyków, to wymaga energii i zaangażowania, więc jeśli chcesz efektu w danym temacie, skup się i działaj kroczek po kroczku, może 1% dziennie?

PS1. Ćwiczenie warto powtarzać regularnie, np. raz w miesiącu, tzw. life checkpoint.

PS2. Ćwiczenie jest również bardzo pomocne w momencie, kiedy jest nie tak jak byśmy chcieli, ale nie wiemy kompletnie od czego zacząć, nie widzimy co możemy zrobić. Może być wówczas pomocne, by odpowiedzieć sobie na pytanie: CZEGO JA CHCĘ?

Możesz wybrać dla siebie, bliskiej osoby.